Ebben az írásomban szeretnék megosztani Önökkel egy-két hasznos gondolatot a panel épületek tűzvédelmi kockázataival kapcsolatban. Sajnos elég gyakran hallunk a híradásokban tűzesetekről, amelyek ilyen jellegű építményekben fordulnak elő. Az okok változatosak lehetnek, én inkább a megelőzésről és a menekülést elősegítő intézkedésekről írnék pár gondolatot.
Először is nagyon fontosnak tartom megemlíteni, hogy a mostanában népszerű hőszigetelési munkálatok során nem mindig kap kellő figyelmet a tűzvédelem. Fontos lenne egy ilyen döntés előtt a gazdaságossági szempontok mellett azt is figyelembe venni, hogy a hőszigetelés egy esetleges tűzeset során ne növelje az épület tűzkockázatát. Értem ez alatt azt, hogy az éghető anyagú hőszigetelések választásánál különösen fontos, hogy tisztában legyünk a gyártói előírásokkal és a kivitelezés során megköveteljük azok betartását. Fontos tudni továbbá, hogy a nyílászárók környékén, illetve a tűzszakasz határokon csak nem éghető anyagú hőszigetelés a megengedett. Érdemes lehet tehát még az előkészítési szakaszban tűzvédelmi szakértő bevonása, illetve a kivitelezés során is a munkálatok ellenőriztetése megfelelő szakemberrel.
A másik igen jelentős kérdés a panel épületek kapcsán a gépészeti rendszerek felülvizsgálata. Általános tapasztalat, hogy a legtöbb ilyen épületben nincs meg a megfelelő lezárás a szintek között áthaladó gépészeti aknákban, így tűz esetén a füst akadálytalanul áramolhat a felsőbb szintek felé. Talán kevesen tudják, hogy a konyhai szagelszívó rendszereken keresztül is összeköttetésben lehetnek a lakások, illetve a szintek és ezeken belül is szükség volna tűzgátló csappantyúk beszerelésére. További probléma forrása lehet a hő- és füstelvezetők karbantartásának hiánya, amelyek így nem tölthetik be funkciójukat és a lépcsőházak füstmentesítése lehetetlenné válik. A legfelső szinteken sokszor lakatra van zárva a tetőre kivezető kijárat, amely pedig sok esetben a menekülés egyetlen iránya lehetne.
A lakók kedélyeit nemrégiben borzolhatta az a rendelet, amely megtiltotta a közlekedő folyosókon virágok és más egyéb használati tárgyak elhelyezését. Én úgy gondolom, hogy vészhelyzet esetén mindenki beláthatja a menekülést nagyban nehezíthetik a teret leszűkítő akadályok. Sajnos tűz esetén a reakció idő percekben mérhető és sűrű fekete füst gomolyog, amely amúgy is nagyon nehézzé teszi a tájékozódást és a menekülést. Éppen ezért ez a szabály a mi biztonságunkat szolgálja.
Szót kell ejteni még a panellakások nagy részének elavult villamos hálózatáról is. Az épületekben nem a jelenlegi terhelésre méretezett a hálózat, sok esetben 20-30 éves alumínium vezetékekből áll a rendszer. A mai fogyasztói igényeknek ez már nem felel meg, de sajnos kevesen áldoznak a villamos hálózat korszerűsítésére, a megnövekedett fogyasztás pedig a vezetékek melegedéséhez, a kötések meglazulásához vezet. Sajnos általános jelenség az is, hogy a kisebb biztosítékokat nagyobbakra cserélik, de arra nem gondolnak, hogy ezzel a vezetékek tartós túlterhelését idézik elő, amely komoly tűzveszélyt rejt magában.
Remélem sikerült egy-két gondolattal ráirányítanom a figyelmet a megelőzés fontosságára.
A megoldásokban cégünk szívesen segít, hívjanak bizalommal! |