Ebben az írásomban azt szeretném összefoglalni, hogy milyen feladatai vannak a társasházi közös képviselőknek, illetve maguknak a lakóknak a tűz megelőzése szempontjából.
A kettőnél több szintes és a 10 lakásnál többet tartalmazó társasházaknál a tűzvédelmi használati szabályokat írásba kell foglalni és ezeket a faliújságon ki kell helyezni. Minden lakónak elemi érdeke, hogy ezeket a szabályokat megismerje és betartsa.
A tűzvédelmi használati szabályok mellett meg kell említeni a lakók riasztásának rendjét, a menekülés lehetőségeit, a felszerelt tűzvédelmi eszközök használatára vonatkozó előírásokat.
A tűzvédelmi használati szabályoknak társasházak esetére többek között az alábbiakat kell tartalmaznia:
- A közlekedőket, folyosókat szabadon kell hagyni. Éghető anyagokat itt tárolni nem szabad, a virágokat 1,95m feletti magasságban szabad csak elhelyezni, ahol a szabad közlekedést már nem zavarják.
- A menekülési útvonalakat, lépcsőket világító, vagy utánvilágító jelekkel meg kell jelölni. Ezeket minden irányváltoztatáshoz és az ajtókhoz is ki kell tenni. Ajtóra szerelni biztonsági jelet tilos!
- A menekülési útvonalakon található ajtókat lezárni nem szabad, azoknak belülről könnyen nyithatónak kell lenniük, pl. pánikzárral. Így a folyosók ráccsal való lezárása sem megengedett megoldás.
- Ha rendelkezik a társasház tűzgátló ajtókkal azokat mindig zárva kell tartani. Ezek szerepe megakadályozni, hogy a tűz egyik térből egy másik védett térbe bejusson, így segítik elő a menekülést. Ha füstmentes lépcsőházat tartalmaz a társasház, azok ajtóit is csukjuk be magunk után.
- A használati szabályokban rendelkezni kell a tűzriasztás módjáról és a menekülési útvonalakról
Társasházakban találkozhatunk beépített illetve kézi tűzoltó eszközökkel. Ezeket meghatározott időnként karban kell tartatni megfelelő jogosultsággal rendelkező szakemberrel. A tűzoltó készülékeket helyükről elmozdítani és eltorlaszolni nem szabad.
A lakások tűzbiztonsága szempontjából a teljesség igénye nélkül megemlítenék néhány dolgot, amire figyeljünk oda:
- ne dohányozzunk az ágyban
- égő cigarettát, csikket, gyufát ne dobjunk a szemetesbe
- soha ne hagyjuk a készülő ételt a tűzhelyen felügyelet nélkül
- ne használjunk olyan elektromos berendezést, amelynek vezetéke sérült
- ne terheljük túl az elektromos hálózatunkat
- ha már valamely elektromos fogyasztó a dugalj kiégését okozta, ne csak a dugaljt cseréljük ki, hanem nézessük meg a falban futó vezetékeket is szakemberrel
- alumínium és réz vezetéket ne kössünk össze közvetlenül, létezik erre speciális megoldás
- ne patkoljuk meg a biztosítékokat!
A tűzvédelmi használati szabályokat készíttesse el szakemberrel. Szívesen állunk rendelkezésére!
Szántó-Balla Gabriella
tűzvédelmi mérnök
MMK-01-14730
info@tuz-vedelem.hu
06-20-367-9877 |