A jelenlegi gyakorlat a tűzvédelmi tervezés területén megkülönbözteti a normatív és a mérnöki módszereket. Én úgy gondolom a kettő nem ellentéte, hanem kiegészítője egymásnak.
A normatív, azaz előre meghatározott szabályrendszer alapján történő tűzvédelmi tervezés a legtöbb épületre jól alkalmazható. Vannak azonban speciális épületek, amelyek méreteik, vagy anyagaik miatt nem skatulyázhatóak be és ezeknél az épületeknél nagyon jó szolgálatot tehet az ún. mérnöki módszerek alkalmazása. Mit is jelentenek ezek a módszerek?
Alapvetően számításokat és szimulációs megoldásokat például a kiürítés számítás, vagy a hő-és füstelvezetés területén. A tűzvédelmi tervezés feladata, hogy a megfelelő biztonságot nyújtsa az épületet majdan használók számára. Néha előfordul, hogy a mérnöki módszerek alapján a szabályokhoz képest szigorúbb megoldást kellene választani, de összességében elmondható, hogy a magyar tűzvédelmi szabályozás a hagyományos épületek esetében kellő biztonságot nyújt.
A tűzvédelmi mérnöki módszerekkel a kockázatokat elemezzük és az életvédelmi célok mellett a közösségi értékvédelmi és a beruházói értékvédelmi szempontokat is figyelembe vesszük. Természetesen a beruházói szempontok nem csökkenthetik az életvédelmi és közösségi értékvédelmi célokat. A tervezés során törekszünk az alul- illetve a felülbiztosítás elkerülésére. Az előbbinél hamis biztonságérzet keletkezik, az utóbbi pedig túl nagy költségráfordítással jár.
Az OTSZ 5.0 kockázati osztályokat határoz meg, amelyeket kockázati egységenként kell meghatározni. A kockázati osztály meghatározásánál figyelembe vesszük a építmény magasság mellett a létszámot, menekülési képességet, tárolt anyagok tűzvédelmi tulajdonságait és a rendeltetést. Az épület megtervezésekor a legnagyobb kockázatot jelentő épületrészhez igazítjuk a teljes épület kockázatát, így teremtve meg a lehető legnagyobb biztonságot.
Fontosnak tartom megjegyezni, hogy a tervezéskor az aktív és passzív tűzvédelmi módszereket együttesen kell alkalmazni, hogy így találhassuk meg a lehető legoptimálisabb és legbiztonságosabb megoldást.
A mérnöki módszerek közül a számítógépes matematikai tűzmodellek alkalmazása lehetőséget teremt, hogy az összes körülményt figyelembe vegyük. Ilyen körülmények pl:
- tűz teljesítménye, időbeni lefutása
- láthatósági viszonyok
- menekülési útvonalakon haladás sebessége, áramlási viszonyok
- aktív tűzvédelmi berendezések működése
Ezen szempontok alapján segítséget kaphatunk a megfelelő kiürítési útvonal, a hő-és füstelvezetés, illetve az aktív rendszerek (sprinkler, vízköddel oltó, stb.) használatának megtervezéséhez.
Ha bármilyen kérdése lenne forduljon hozzánk bizalommal az alábbi elérhetőségeken:
info@tuz-vedelem.hu
Tel: 06-20-367-9877
Szántó-Balla Gabriella
tűzvédelmi mérnök
MMK 01-14730 |